Komentarze bieżące |
Wzrost inflacji konsumenckiej w sierpniu.
Według wstępnego szacunku (flash) inflacja CPI wzrosła sierpniu do 4,3%r/r z 4,2%r/r w lipcu. W porównaniu do poprzedniego miesiąca obserwowaliśmy tylko niewielki spadek cen żywności (-0,1%m/m) oraz niższe ceny paliw (-0,9%m/m), natomiast wzrosły ceny nośników energii (+0,1%m/m). Liczyliśmy na głębszy spadek cen żywności względem lipca. Czyżby potencjał do kompresji marż w tym obszarze się wyczerpywał?
Inflacja bazowa wyniosła 3,7-3,8%r/r vs. 3,8% i pozostaje podwyższona a o dalszy wyraźny spadek będzie trudno. W sierpniu zapewne ponownie wzrosły koszty związane z dostawami wody i kanalizacją. Od września może nastąpić wyraźny wzrost cen w edukacji z uwagi na wysokie podwyżki płac nauczycieli w sektorze publicznym, co zapewne przełoży się na szeroko zakrojony wzrost cen usług edukacyjnych (korepetycje, kursy językowe, etc.).
Do końca roku inflacja CPI pozostanie w przedziale 4-5%r/r, a inflacja bazowa może wzrosnąć.
Uporczywość inflacji CPI i inflacji bazowej zapewne zostanie odnotowana przez RPP. Dodatkowo projekt budżetu na 2025 wskazuje na luźniejszą od wcześniejszych planów politykę fiskalną w 2024 i brak istotnego jej zacieśnienia w 2025.
Jednocześnie globalne trendy inflacyjne są korzystne, a główne banki centralne wchodzą w fazę łagodzenia polityk pieniężnych. Dodatkowo rząd deklaruje wydłużenie działań osłonowych w zakresie cen energii dla gospodarstw domowych na 2025, co może przełożyć się na niższą od zakładanej w projekcji NBP ścieżkę inflacji w roku przyszłym (naszym zdaniem 4,6%r/r lub niżej wobec 5,0%r/r wg NBP).
Spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian a prezes NBP A. Glapiński będzie podkreślał niepewność dla ścieżki inflacji. Ostatnie wypowiedzi ze strony przedstawicieli Rady sugerują jednak, że powstała większość za obniżkami stóp procentowych w 2025.
Uważamy, że druga połowa 2025 przyniesie wyraźny spadek inflacji, co stworzy przestrzeń do rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Pierwszej obniżki stóp procentowych o 25pb spodziewamy się w 2kw25, a do końca przyszłego roku stopa referencyjna może zostać obniżona do 5-4,75%.