Komentarze bieżące |
RPP nie zmieniła stóp procentowych. Komunikat nie sugeruje złagodzenia nastawienia RPP. Oczekiwanie na jutrzejszą konferencję prezesa NBP oraz wywiady z członkami RPP.
Zgodnie z oczekiwaniami wszystkich ankietowanych analityków, RPP pozostawiła dzisiaj stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Tym samym, od października 2023 r., stopa referencyjna wynosi 5,75%.
Komunikat po posiedzeniu RPP nie zawiera istotnych zmian w stosunku do lipca i nie sugeruje złagodzenia nastawienia w polityce pieniężnej, zauważalnego w ostatnich wypowiedziach członków Rady i samego prezesa NBP po niedecyzyjnym posiedzeniu w wywiadzie dla PAP.
Niewielkie zmiany w komunikacie RPP.
- Komunikat po posiedzeniu RPP zawiera głównie aktualizację opisu kontekstu globalnego i lokalnego. Wspomina o niskiej dynamice PKB w Niemczech i relatywnie silnej w USA, choć zauważa pogorszenie na tamtejszym rynku pracy. Odnotowuje niską presję kosztową, wynikającą także z osłabienia koniunktury.
- W części krajowej, komunikat wspomina o przyśpieszeniu inflacji CPI w ostatnich miesiącach w związku z podwyżką cen nośników energii od lipca i nieco wyższych cenach żywności w sierpniu w ujęciu r/r. Rada odnotowała stabilizację inflacji bazowej w ostatnich miesiącach po wcześniejszym spadku.
- W komunikacie utrzymano stwierdzenie o tym, że wzrost wynagrodzeń, w tym podwyżki płac w sektorze publicznym są wśród czynników inflacjogennych. Nie zmieniło się stwierdzenie, że w średnim okresie na inflację będzie wpływać polityka fiskalna i regulacyjna, tempo ożywienia i sytuacja na rynku pracy.
Spodziewamy się, że w 2025 stopy procentowe NBP zostaną obniżone łącznie o 100pb w ślad za złagodzeniem polityki globalnych banków centralnych i przy spadkowej ścieżce inflacji po szczycie w 1kw25.
- Spodziewamy się, że do końca 2024 stopy procentowe pozostaną bez zmian, a pierwsza obniżka będzie miała miejsce w 2kw25, po szczycie inflacji w 1kw25. W przyszłym roku stopy mogą zostać łącznie obniżone o 100pb.
- Rząd planuje działania, które zapobiegną silnemu wzrostowi cen energii od początku 2025, co oznacza, że inflacja w przyszłym roku powinna być niższa niż w scenariuszu przedstawionym w lipcowej projekcji NBP, który zakładał dalszy znaczący wzrost cen energii.
- Obniżenie stopnia restrykcyjności polityki monetarnej NBP w 2025 będą uzasadniać, m.in. niższa średnia inflacja w 2025 roku niż zakładana w ostatniej projekcji i zbieganie inflacji w kierunku celu od połowy 2025 w połączeniu z umiarkowaną dynamiką PKB i jednocyfrowym wzrostem wynagrodzeń nominalnych w przyszłym roku. Również cięcia stóp Fed (spodziewana pierwsza obniżka w cyklu za 2 tygodnie) i EBC (spodziewana druga obniżka w cyklu za tydzień), skłonią NBP do obniżek stóp w 2025.
- Krzywa dochodowości wycenia około 150pb cięć do końca 2025. Spodziewamy się rozpoczęcia cyklu łagodzenia w 2kw25 i cięć stóp NBP o 100pb łącznie w 2025 roku.
Więcej szczegółów na jutrzejszej konferencji Prezesa NBP
- Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezesa Glapińskiego powinniśmy poznać więcej szczegółów stojących za dzisiejszą decyzją Rady. Spodziewamy się, że Prezes NBP złagodzi retorykę w porównaniu do jastrzębiego wystąpienia w lipcu, w tonie zbliżonym do wypowiedzi publicznych w sierpniu. Niemniej jednak, zakładamy, że będzie uwypuklał rolę czynników krajowych, utrudniających złagodzenie polityki pieniężnej NBP, takich jak niepewność polityki regulacyjnej dot. cen energii elektrycznej od stycznia 2025 czy ekspansywna polityka fiskalna w projekcie budżetu na przyszły rok.