Komentarze bieżące |
Stopy NBP bez zmian. Komunikat RPP zbieżny z wrześniowym. Na obniżki stóp poczekamy do wiosny 2025.
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego (NBP) bez zmian (stopa referencyjna: 5,75%). W komunikacie po posiedzeniu powtórzono, że koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki pozostaje osłabiona i odnotowano, że inflacja w największych gospodarkach rozwiniętych kształtuje się w pobliżu celów inflacyjnych. Pozostała część komunikatu nie zmieniła się w porównaniu do wrześniowego. Rada nadal uważa, że presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostaje niska, a po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii – przy obecnym poziomie stóp procentowych – inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP.
Globalne otoczenie monetarne staje się coraz mniej restrykcyjne. Amerykański Fed rozpoczął we wrześniu cykl łagodzenia polityki pieniężnej od cięcia stóp o 50pb i do końca roku prawdopodobnie obniży stopę funduszy federalnych o kolejne 50pb. Europejski Bank Centralny (EBC) łagodzi politykę pieniężną od czerwca, a rynek oczekuje obecnie, że na każdym z posiedzeń zaplanowanych do połowy 2025 stopy będą obniżane o 25pb, łącznie o 150-175pb. Stopy procentowe redukują także banki centralne w Europie Środkowej i Wschodniej. NBP utrzymuje stopy procentowe bez zmian, co powoduje, że polityka pieniężna w Polsce staje się relatywnie bardziej restrykcyjna niż w innych krajach. Może to potencjalnie generować presję na umocnienie złotego.
Czynnikiem powstrzymującym NBP przed rozpoczęciem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej jest wysoka i rosnąca inflacja, w tym uporczywie wysoka inflacja bazowa. We wrześniu główny wskaźnik inflacji wyniósł 4,9%r/r i był niemal dwukrotnie wyższy od celu NBP na poziomie 2,5% (+/- 1 pkt. proc.). Inflacja bazowa ponownie wzrosła powyżej 4%r/r. Spodziewamy się, że przyczynkiem do dyskusji nad rozpoczęciem łagodzenia polityki pieniężnej w Polsce będzie dopiero marcowa inflacja i odwrócenie się trendu inflacyjnego. Oczekujemy lokalnego szczytu inflacji CPI w marcu 2025 w okolicach 6%r/r. Uważamy, że Rada obniży stopy NBP o 25pb w 2kw25, a w całym przyszłym roku stopa referencyjna może zostać zredukowana o 100pb.