Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Rada może rozpocząć dyskusję o obniżkach stóp w marcu 2025. W naszej ocenie pierwsze cięcie stóp nastąpi dopiero w 2kw25, a w przyszłym roku stopy zostaną łącznie obniżone o 100pb.

Koniunktura

Oceniając stan obecnej koniunktury prezes NBP A. Glapiński stwierdził, że w Polsce trwa ożywienie gospodarcze, chociaż obecnie napływające dane są mieszane. Wzrost PKB w 3kw24 był prawdopodobnie zbliżony do 3%r/r. Wciąż rosła konsumpcja, natomiast aktywność inwestycyjna pozostała niska. Słabo radził sobie przemysł i eksport, co było związane z koniunkturą w strefie euro, a zwłaszcza w Niemczech, gdzie widoczna jest stagnacja i brak sygnałów poprawy. W ocenie NBP wzrost konsumpcji powinien nieco wyhamować w 2poł24.

Inflacja

Prezes NBP odnotował, że w 3kw24 inflacja wzrosła, do czego przyczyniły się podwyżki cen regulowanych, efekt bazy oraz wzrost cen usług. A. Glapiński stwierdził, że do końca 2024 inflacja powinna się kształtować w przedziale 4,5-5,0%r/r. Inflacja przekracza obecnie cel NBP, a inflacja bazowa pozostaje niepokojąco wysoka. W warunkach szybko rosnących płac wciąż wysoka pozostaje dynamika cen usług.

W ocenie A. Glapinskiego kształtowanie się inflacji na początku 2025 będzie uzależnione od działań osłonowych w zakresie cen energii. Należy się liczyć z dalszym odmrażaniem cen energii i wzrostu jej cen od początku przyszłego roku. Do wzrostu inflacji na początku przyszłego roku przyczyni się także planowana podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe. NBP szacuje, że do połowy 2025 inflacja będzie podwyższona, w 2poł25 będzie się obniżać, ale dopiero w 2026 trwale powróci do celu NBP (przy utrzymaniu obecnego poziomu stóp procentowych).

Prezes A. Glapiński ponownie wymienił katalog czynników ryzyka (głównie w górę) dla kształtowania się cen:

  1. Potencjalny szybszy wzrost konsumpcji i nadmierne przyspieszenie wzrostu gospodarczego.
  2. Utrzymywanie się wysokiego tempa płac, co może podbijać inflację bazową przez drożejące usługi.
  3. Wpływ wzrostu cen energii na oczekiwania inflacyjne.
  4. Ekspansywna polityka fiskalna i bardzo wysokie potrzeby pożyczkowe budżetu państwa.
  5. Przebieg koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki.

Perspektywy polityki pieniężnej

Przewodniczący RPP podkreślił, że ważną przesłanką utrzymania stóp procentowych był wzrost inflacji od połowy roku. Ponadto, wg szacunków NBP, wzrosła również inflacja bazowa. Częściowo wynikało to z efektów bazowych, m.in. rozszerzenia katalogu uprawnionych do darmowych leków we wrześniu 2023. Przyczynił się do tego także utrzymujący się wysoki wzrost płac.

W ocenie A. Glapińskiego projekcja NBP z marca 2025 może pokazać stabilizowanie się inflacji, a następnie nastąpi jej spadek. Wtedy RPP przystąpi do dyskusji o tym czy i kiedy rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych. O ile jeszcze we wrześniu prezes Glapiński stwierdził, że obniżka stóp o 25pb nie musi oznaczać całego cyklu, to obecnie zapowiada, że najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z cyklem łagodzenia polityki pieniężnej. Zmianę stanowiska prezes uzasadniał napływającymi danymi makro.

Prof. Glapiński ponownie podkreślił, że przyszłe decyzje w zakresie stóp procentowych będą uzależnione od napływających danych oraz perspektyw kształtowania się inflacji w nadchodzących kwartałach. Zwrócił także uwagę na niepewność związaną z konfliktami zbrojnymi w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Wnioski

Kilkukrotnie prezes Glapiński zasugerował, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych rozpocznie się w marcu 2025, przy okazji publikacji projekcji inflacyjnej NBP. Podzielamy tą opinię, ale uważamy, że sama decyzja o obniżce stóp nastąpi dopiero w 2kw25. Część członków Rady będzie chciała się upewnić, że rzeczywiście realizuje się scenariusz z projekcji, a inflacja zaczęła się obniżać. W 2025 widzimy przestrzeń do złagodzenia polityki pieniężnej o 100pb w ostrożnych ruchach po 25pb.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych odbiorcy. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje w różnych jurysdykcjach.

Publikacja oraz zawarte w niej informacje objęte są prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę, w jakimkolwiek celu, bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego S.A. Nie dotyczy to przypadków posługiwania się publikacją z powołaniem na jej źródła.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Nadzór nad działalnością ING Banku Śląskiego S.A. sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa).