Komentarze bieżące |
Dalsze hamowanie tempa wzrostu płac i kontynuacja spadku zatrudnienia we wrześniu. Wolniejszy wzrost realnych wynagrodzeń prawdopodobnie ograniczył wzrost konsumpcji w 3kw24.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu PLN8141 i wzrosło o 10,3%r/r (konsensus: 11,1%), a przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się o 0,5%r/r (zgodnie z oczekiwaniami) do 6462tys. osób. Z informacji GUS wynika, że spadek poziomu przeciętnego wynagrodzenia względem sierpnia wynikał ze zmniejszenia skali dodatkowych wypłat, które miały miejsce w ubiegłym miesiącu. W porównaniu do sierpnia liczba etatów w przedsiębiorstwach zmniejszyła się o 8tys.
Wzrost płac nie jest już tak dynamiczny jak na początku roku, kiedy oscylował w okolicach 12-13%r/r, ale pozostaje dwucyfrowy. Jednocześnie od połowy 2024 wyraźnie odbiła inflacja i w 3kw24 wyniosła 4,5%r/r vs. 2,5%r/r w 2kw24. Przełożyło się to na wyraźne wyhamowanie realnego wzrostu wynagrodzeń (z 8,5%r/r do 6,0%r/r). Wyższe rachunki za energię elektryczną i gaz w mogą ograniczyć zasoby na inne wydatki w gospodarstwach domowych. W naszej ocenie wolniejszy wzrost realnych płac był czynnikiem hamującym nieco dynamikę wzrostu konsumpcji, która pozostaje głównym motorem napędowym obecnego ożywienia koniunktury. Utrzymuje się także negatywny trend w przypadku zatrudnienia. Od stycznia liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw została zredukowana o 54tys.
Podsumowanie danych, prognoza PKB na 3kw24
Kondycja rynku pracy pozostaje dobra, ale pokazuje, że po lepszym od oczekiwań 2kw24, ubiegły kwartał przyniósł prawdopodobnie nieco gorszą koniunkturę. Zatrzymało się ożywienie w przemyśle oraz obserwujemy wyraźne spadki aktywności w budownictwie. Szacujemy, że 3kw24 był także nieco gorszy dla handlu detalicznego, zwłaszcza w obszarze towarów, chociaż popyt na usługi prawdopodobnie pozostał wciąż solidny. Prognozujemy, że wzrost spożycia gospodarstw domowych wyhamował w 3kw24 w okolice 4%r/r z 4,7%r/r w 2kw24. Szacujemy wzrost PKB w ubiegłym kwartale to około 2,8%r/r (z ryzykiem w górę), a w całym 2024 oczekujemy wzrostu gospodarczego 3%r/r.