Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Dalsze hamowanie tempa wzrostu płac i kontynuacja spadku zatrudnienia we wrześniu. Wolniejszy wzrost realnych wynagrodzeń prawdopodobnie ograniczył wzrost konsumpcji w 3kw24.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu PLN8141 i wzrosło o 10,3%r/r (konsensus: 11,1%), a przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się o 0,5%r/r (zgodnie z oczekiwaniami) do 6462tys. osób. Z informacji GUS wynika, że spadek poziomu przeciętnego wynagrodzenia względem sierpnia wynikał ze zmniejszenia skali dodatkowych wypłat, które miały miejsce w ubiegłym miesiącu. W porównaniu do sierpnia liczba etatów w przedsiębiorstwach zmniejszyła się o 8tys.

Wzrost płac nie jest już tak dynamiczny jak na początku roku, kiedy oscylował w okolicach 12-13%r/r, ale pozostaje dwucyfrowy. Jednocześnie od połowy 2024 wyraźnie odbiła inflacja i  w 3kw24 wyniosła 4,5%r/r vs. 2,5%r/r w 2kw24. Przełożyło się to na wyraźne wyhamowanie realnego wzrostu wynagrodzeń (z 8,5%r/r do 6,0%r/r). Wyższe rachunki za energię elektryczną i gaz w mogą ograniczyć zasoby na inne wydatki w gospodarstwach domowych. W naszej ocenie wolniejszy wzrost realnych płac był czynnikiem hamującym nieco dynamikę wzrostu konsumpcji, która pozostaje głównym motorem napędowym obecnego ożywienia koniunktury. Utrzymuje się także negatywny trend w przypadku zatrudnienia. Od stycznia liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw została zredukowana o 54tys.

Podsumowanie danych, prognoza PKB na 3kw24

Kondycja rynku pracy pozostaje dobra, ale pokazuje, że po lepszym od oczekiwań 2kw24, ubiegły kwartał przyniósł prawdopodobnie nieco gorszą koniunkturę. Zatrzymało się ożywienie w przemyśle oraz obserwujemy wyraźne spadki aktywności w budownictwie. Szacujemy, że 3kw24 był także nieco gorszy dla handlu detalicznego, zwłaszcza w obszarze towarów, chociaż popyt na usługi prawdopodobnie pozostał wciąż solidny. Prognozujemy, że wzrost spożycia gospodarstw domowych wyhamował w 3kw24 w okolice 4%r/r z 4,7%r/r w 2kw24. Szacujemy wzrost PKB w ubiegłym kwartale to około 2,8%r/r (z ryzykiem w górę), a  w całym 2024 oczekujemy wzrostu gospodarczego 3%r/r.

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych odbiorcy. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje w różnych jurysdykcjach.

Publikacja oraz zawarte w niej informacje objęte są prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę, w jakimkolwiek celu, bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego S.A. Nie dotyczy to przypadków posługiwania się publikacją z powołaniem na jej źródła.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Nadzór nad działalnością ING Banku Śląskiego S.A. sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa).