Komentarze bieżące |
Inflacja w górę do 5,0%r/r za sprawą cen żywności i paliw.
Według wstępnego szacunku GUS inflacja CPI wzrosła w październiku do 5,0%r/r z 4,9%r/r we wrześniu. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się wyższy wzrost cen żywności (4,9%r/r vs 4,7%r/r we wrześniu). W porównaniu do września wyraźnie podrożały m.in. warzywa. Roczną inflację podbiły też ceny paliw z uwagi na niską bazę odniesienia z października 2023, kiedy mieliśmy promocje cenowe na stacjach benzynowych. Po dwóch miesiącach spadków w ujęciu rocznym, w październiku tego roku ceny były na analogicznym poziomie jak przed rokiem (0,0%r/r). Roczne tempo wzrostu cen energii było podobne jak we wrześniu (11,5%r/r vs 11,4%r/r).
Szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się do ok. 4,1-4,2%r/r z 4,3%r/r we wrześniu, jednak było to głównie zasługą wysokiej bazy odniesienia z ubiegłego roku, kiedy ceny bazowe wzrosły o 0,6%m/m. Rozpędzenie tej kategorii pozostaje wciąż wysokie (ok. 0,4-0,5%m/m).
Wysoka inflacja pozostaje głównym czynnikiem powodującym, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie spieszy się z rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych. Zwłaszcza, że oczekiwany jest dalszy wyraźny wzrost inflacji na początku 2025, ze szczytem w okolicach 6%r/r. Utrzymująca się luźna polityka fiskalna (nowelizacja ustawy budżetowej na 2024) także jest argumentem za utrzymywaniem restrykcyjnej polityki pieniężnej. Powodem złagodzenia retoryki banku centralnego mogłyby być rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej za wrzesień, jednak biorąc pod uwagę fakt, że słaby wynik mógł być związany z czynnikami jednorazowymi (powódź), NBP raczej nie będzie reagował nerwowo.
Oczekujemy, że w przyszłym tygodniu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian, a listopadowa projekcja NBP nie wniesie wiele do obrazu perspektyw inflacyjnych z uwagi na niepewność co do decyzji regulacyjno-administracyjnych. Spodziewamy się, że dopiero marcowa projekcja będzie przez członków Rady postrzegana jako wiarygodny scenariusz rozwoju sytuacji gospodarczej. Dlatego oczekujemy, że pierwsza obniżka stóp procentowych o 25pb nastąpi w 2kw25, a w przyszłym roku stopy mogą zostać łącznie obniżone o 100pb.