Komentarze bieżące |
RPP nie zmieniła stóp procentowych, w ub. miesiącu brzmiała bardziej łagodnie w kwestii dalszych perspektyw inflacji i cięć stóp. Poczeka z decyzjami przynajmniej do marca. A my czekamy na czwartkową konferencję prezesa NBP i jego reakcję na istotną zmianę w otoczeniu zewnętrznym i dane z Polski wskazujące, że mrożenie gospodarki postępuje.
- Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian (główna 5,75%) była zgodna z naszymi i rynkowymi oczekiwaniami. Komunikat po posiedzeniu jest dosyć standardowy i nie odpowiada na kluczowe pytanie o wpływ istotnych zmian w otoczeniu zewnętrznym (łagodniejsze podejście ECB w reakcji na protekcjonistyczną politykę D. Trumpa) i zaskoczeń w krajowych danych za 3kw24 (słabe odbicie konsumpcji po powodzi, fatalne prywatne inwestycje, zamrożenie cen energii, niższe oczekiwania inflacyjne) na nastawienie Rady. Być może dowiemy się więcej podczas jutrzejszej konferencji Prezesa NBP.
Główne zmiany w komunikacie po posiedzeniu RPP
- Komunikat aktualizuje ostatnie dane w polskiej gospodarce, w tym słabe dane o PKB za 3kw24, nieco lepsze o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za październik oraz spadek w produkcji budowlano-montażowej . Komunikat zwraca uwagę na duży wkład cen regulowanych we wzrost CPI oraz podwyższoną inflację bazową ze względu na wysoką dynamikę cen usług.
- Ogólny przekaz z komunikatu jest podobny jak przed miesiącem, ale można zauważyć pewne niewielkie zmiany. W ub. miesiącu RPP brzmiała bardziej łagodnie w kwestii dalszych perspektyw inflacji i cięć stóp. W grudniu pojawia się uwaga, że prawdopodobne odmrożenie cen energii w 2poł25, jest czynnikiem ryzyka i może mieć wpływ na oczekiwania inflacyjne.
- W naszej ocenie zapis ten może świadczyć o lekkim zaostrzeniu nastawienia Rady i bardzo ostrożnym podejściu do kwestii cen regulowanych. Decyzja rządu o zamrożeniu cen energii elektrycznej obowiązuje wprawdzie do końca września 2025, ale przedstawiciele rządu deklarowali niepodnoszenie taryf po upływie okresu odmrożenia, poprzez przegląd taryf lub kontynuację mrożenia. Dodatkowo, RPP zignorowała zmiany w warunkach zewnętrznych i ogólną wymowę krajowych danych sugerujących „mrożenie” gospodarki w 2poł24. Czekamy jednak na jutrzejszą konferencję prezesa NBP bo to ona nada ton komunikacji.
Dotychczasowe stanowisko Prezesa NBP i większości w RPP
- Wypowiedzi Prezesa na listopadowej konferencji oraz większości członków Rady w ostatnich tygodniach sugerowały zaostrzenie nastawienia w perspektywie najbliższych miesięcy i złagodzenia w dalszej perspektywie. To oznaczało, że dopiero w marcu rozpoczną się dyskusje o obniżkach stóp procentowych. Bardzo ważna w tym kontekście będzie marcowa projekcja inflacji. Prezes sygnalizował także, iż RPP czeka na szczyt inflacji i przynajmniej jej stabilizację nawet na wysokim poziomie. Decyzje na temat obniżek przed marcem 2025, kiedy spodziewany jest lokalny szczyt inflacji, byłyby dużym zaskoczeniem dla rynku, ale również problemem komunikacyjnym dla RPP.
Bardziej dezinflacyjny kontekst zewnętrzny i wewnętrzny
- Tymczasem w ostatnich tygodniach zdarzenia w otoczeniu zewnętrznym po wygranej D. Trumpa wskazują na możliwe głębsze cięcia stóp EBC (stopa docelowa w okolicach 1,75%). Dodatkowo, dane krajowe "odjechały" wzmacniając argumenty na rzecz niższych stóp procentowych ze względu na słabe odbicie konsumpcji po powodzi (zaledwie 0,3%r/r wzrostu w 3kw24, podczas gdy NBP zakładał 2,8%r/r wzrost w listopadowej projekcji), fatalne prywatne inwestycje, niższe oczekiwania inflacyjne, zamrożenie cen energii. Interwencja rządu jeśli chodzi o ceny energii obniża prognozowaną średnią inflację w 2025 o ponad 1pp.
- W takim kontekście, pozostawianie stóp procentowych na niezmienionym poziomie oznacza de facto stopniowy wzrost restrykcyjności polityki pieniężnej NBP. A gospodarka jest w zastoju po stronie firm, ale także gospodarstw domowych.
Nasze ocena ścieżki stóp NBP i ryzyka
- W scenariuszu bazowym spodziewamy się pierwszej obniżki w 2kw25 o 25pb i o 100pb łącznie w całym 2025. Ze względu na niejasną funkcję reakcji RPP, nie wykluczamy ryzyka wcześniejszego lub głębszego cięcia stóp w pierwszym kroku w nowym cyklu obniżek.