Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Rewizja grudniowej inflacji do 4,7%r/r z uwagi na niższy wzrost inflacji bazowej.

GUS zrewidował wstępny szacunek grudniowej inflacji do 4,7%r/r z 4,8%r/r szacowanych wcześniej. Ceny usług wzrosły o 6,6%r/r, a ceny towarów o 4,0%r/r, wobec odpowiednio 7,2%r/r i 3,8%r/r w listopadzie. W porównaniu do listopada wyższy wkład ze strony cen paliw (mniejszy spadek r/r) został zrekompensowany przez niższy wkład ze strony cen bazowych. Na bazie opublikowanych dziś danych szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się w grudniu od 3,9-4,0%r/r z 4,3%r/r w listopadzie i była niższa od szacunków wykonanych na bazie odczytu inflacji flash.

Pierwsze miesiące 2025 będą stały pod znakiem dalszego wzrostu inflacji, do szczytu w przedziale 5-6%r/r w marcu. Powody wzrostu CPI to niska baza odniesienia z 1kw24. W pierwszych miesiącach 2024 obowiązywała jeszcze 0% stawka VAT na żywność oraz tarcza energetyczna (m.in. zamrożona cena prądu na PLN412 MWh). Inne przyczyny wzrostu CPI w 1kw25 to czynniki, na które bank centralny nie reaguje (w warunkach stabilnych oczekiwań inflacyjnych), np. wyższe opłaty za wodę, kanalizację, a także śmieci, a od marca 2025 także podwyżka akcyzy na tytoń. Poźniej CPI zacznie spadać, bo tym razem baza odniesienia z ub. roku będzie wysoka (co obniży tegoroczny wskaźnik CPI).

Ważnym elementem, od którego prezes NBP uzależnia decyzje dotyczącą stóp jest odmrożenie cen energii planowane na 4kw25. Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził w grudniu nową taryfę na dystrybucję dla Polskiej Spółki Gazownictwa (uśredniony wzrost to ok. 25%), która będzie obowiązywała od stycznia. Nasz scenariusz inflacyjny bazuje na założeniu, że ceny prądu nie wzrosną istotnie po zniesieniu obecnej ceny maksymalnej na poziomie PLN500/MWh. Wprawdzie obecnie obowiązująca taryfa jest wyższa od ceny maksymalnej i wynosi PLN623/MWh, ale zostanie ona prawdopodobnie obniżona w połowie roku. Obecne ceny prądu w hurcie (kontrakty terminowe BASE na 2025) są niższe od obowiązującej obecnie ceny maksymalnej.

W naszym scenariuszu bazowym inflacja CPI obniża się w okolice 3,5%r/r na koniec 2025, co naszym zdaniem daje przestrzeń do obniżek stóp procentowych o 75-100pb w tym roku, aby uniknąć niepotrzebnego wzrostu realnych stóp procentowych. Inflacja bazowa także powinna stopniowo kierować się w stronę 3%r/r.

W grudniu prezes NBP A. Glapiński wyraźnie zaostrzył swoje stanowisko podkreślając obawy o wzrost inflacji po wygaśnięciu ceny maksymalnej za prąd, jednak w naszej ocenie brak silnego uzasadnienia dla takiego scenariusza. Marcowa projekcja powinna potwierdzić, że przed nami wyraźny spadek inflacji. Potencjalne rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w 2kw25 pozostaje na stole, chociaż jego prawdopodobieństwo mocno spadło a funkcja reakcji NBP jest tak niestabilna, że trudno ocenić czym dzisiaj kieruje się RPP. Nie można wykluczyć, że RPP wstrzyma się z takim ruchem do 2poł25. Niższa od oczekiwań inflacja bazowa w grudniu przełożyła się na złagodzenie nastawienia przez czeski bank centralny (CNB). Czy rewizja w dół inflacji CPI i spadek inflacji bazowej wpłyną na retorykę A. Glapińskiego na piątkowej konferencji?

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych odbiorcy. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje w różnych jurysdykcjach.

Publikacja oraz zawarte w niej informacje objęte są prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę, w jakimkolwiek celu, bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego S.A. Nie dotyczy to przypadków posługiwania się publikacją z powołaniem na jej źródła.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Nadzór nad działalnością ING Banku Śląskiego S.A. sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa).