Komentarze bieżące |
W styczniu inflacja w Polsce wyżej od oczekiwań podobnie jak na Węgrzech i w Czechach.
Inflacja CPI wzrosła w styczniu do 5,3% z 4,7%/r w grudniu (ING: 5,0%; konsensus: 5,1%). W ujęciu miesięcznym, dynamika cen wyniosła 1,0%m/m. Zaskoczenia nie stanowił ani wzrost cen energii (1,4%m/m), do którego przyczyniły m.in. podwyżki opłat dystrybucyjnych w rachunkach za gaz, ani wzrostu cen paliw. Nie spodziewaliśmy się natomiast aż tak dużego wzrostu cen żywności i napojów (1,6%m/m vs. nasze szacunki 1%m/m). Opublikowane dane wskazują, że inflacja bazowa nie zmieniła się istotnie względem grudnia, czyli wyniosła około 4,0%r/r. W tym zakresie także oczekiwaliśmy poprawy. Oficjalne dane NBP o inflacji bazowej poznamy w marcu, wraz z publikacją danych za luty, a wyliczenia będą oparte na zaktualizowanym przez GUS koszyku CPI.
Polska dołączyła tym samym do innych krajów regionu, w których odnotowano wyższy od oczekiwań wzrost cen w styczniu. W Czechach inflacja wyniosła 2,8%r/r (konsensus 2,6%), a na Węgrzech 5,5%r/r (konsensus 4,8%). Także wskaźnik CPI w USA okazał się wyższy od spodziewanego. Sugeruje to szerzej zakrojoną presję na wzrost cen na początku 2025.
Prognozujemy, że w marcu zobaczymy szczyt inflacji w pobliżu 6%r/r, zaś kolejne kwartały przyniosą spadek inflacji - na koniec roku w okolice górnej granicy odchyleń od celu NBP. Prognoza ta zakłada, że aktualizacja taryf energetycznych URE przyniesie ich obniżkę i zniesienie ceny maksymalnej na poziomie PLN500/MWh nie spowoduje istotnych wzrostów rachunków za prąd. Kontrakty terminowe na TGE na 2poł25 nadal są wyraźnie niższe od aktualnej taryfy (PLN623/MWh) i zbliżone do ceny zamrożonej do końca 3kw25.
Dzisiejsze dane wskazują, że Inflacja pozostaje wysoka, a inflacja bazowa uporczywa. Spodziewamy się zatem, że NBP będzie utrzymywać jastrzębi kurs i w 1poł25 stopy procentowe pozostaną bez zmian. Bardziej zdecydowany spadek inflacji zobaczymy od lipca. Wtedy także powinny być już znane nowe taryfy energetyczne URE. Oczekujemy, że RPP obniży stopy procentowe o 50pb we wrześniu, a następnie jeszcze o 25pb w październiku i listopadzie, co sprowadzi stopę referencyjną na koniec roku do 4,75%.