Komentarze bieżące |
Poprawa konsumpcji wsparciem dla wzrostu PKB w 4kw24. Wzrost PKB przyśpieszy w tym roku.
W 4kw24 PKB wzrósł o 3,2%r/r, po wzroście 2,7%r/r w 3kw24, głównie za sprawą większych wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych. Dane odsezonowane wskazują na mocne przyspieszenie wzrostu PKB w ostatnim kwartale ubiegłego roku do 1,3%kw/kw z 0,1%kw/kw w 4kw24.
Popyt krajowy zwiększył się o 4,8%r/r (4,4%r/r w 3kw24) przy wzroście spożycia gospodarstw domowych o 3,5%r/r (zaledwie 0,3%r/r w 3kw24) i inwestycji o 1,3%r/r (0,1%r/r w 3kw24). Dane potwierdzają wcześniejsze szacunki, bazujące na danych rocznych, że koniec ubiegłego roku przyniósł odbicie konsumpcji po zaskakująco słabym 3kw24, natomiast aktywność inwestycyjna pozostawała przytłumiona. Pomimo dynamicznej poprawy realnych dochodów do dyspozycji, konsumenci ostrożnie podchodzili w ubiegłym roku do wydatków i odbudowywali oszczędności. Aktywności inwestycyjnej nie służyły wysokie stopy procentowe i wyczekiwanie na fundusze europejskie. Obrazu sytuacji w zakresie popytu krajowego w 4kw24 dopełnia pozytywny wkład zmiany stanu zapasów rzędu 1,8pkt. proc., po 3,2pkt. proc. w 3kw24.
Wymiana handlowa z zagranicą (eksport netto) miała ujemny wkład do rocznej zmiany PKB w skali 1,3pkt. proc. (-1,5pkt. proc. w 3kw24). W 4kw24 eksport towarów i usług wzrósł o 0,5%r/r, a import o 3,3%r/r. Przy solidnym popycie krajowym i słabym zagranicznym, saldo wymiany handlowej z zagranicą pogarszało się na przestrzeni ubiegłego roku i spodziewamy się kontynuacji tego trendu w 2025.
W 2025 spodziewamy się wzrostu PKB o 3,2%, po wzroście o 2,9% w 2024, i zmian w strukturze wzrostu gospodarczego. Oczekujemy, że pomimo wolniejszego wzrostu dochodów do dyspozycji (zwalniający wzrost wynagrodzeń, niższa podwyżka płacy minimalnej, mniejsza skala waloryzacji rent i emerytur), konsumpcja wzrośnie w tym roku w podobnej skali jak w 2024, kiedy zwiększyła się o 3,1%. Spodziewamy się, że konsumenci będą sięgali do oszczędności zgromadzonych w ubiegłym roku. Drugim ważnym filarem wzrostu będą inwestycje, które powinny wyraźnie odbić po słabym 2024. Liczymy przede wszystkim na realizację projektów w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i z polityki spójności. Popyt na polski eksport pozostanie niski głównie z uwagi kondycję gospodarki niemieckiej, która jest głównym odbiorcą polskich towarów i która może się nieznacznie skurczyć także w tym roku, podobnie jak w ostatnich dwóch latach. Jednocześnie spodziewane odbicie inwestycji i kontynuacja zakupów uzbrojenia będzie podbijała import. W efekcie pogłębi się negatywny wkład eksportu netto do wzrostu PKB w 2025 w porównaniu do -1,0pkt. proc. w całym 2024.