Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Stopy NBP bez zmian.

W komunikacie po posiedzeniu pojawiło się parę gołębich sygnałów, które stanowią reakcję na ostanie dane. Naszym zdaniem powrót inflacji do przedziału celu nastąpi zdecydowanie wcześniej niż wskazuje ostatnia projekcja NBP. Z tego względu, oraz biorąc pod uwagę że obecna polityka pieniężna jest najbardziej restrykcyjna od około 15 lat, zakładamy 100pb cięć w tym roku.

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy Narodowego Banku Polskiego (NBP) bez zmian (główna nadal 5,75%). W komunikacie po posiedzeniu pojawiło się parę gołębich sygnałów. Zwracamy uwagę, że już w ub. miesiącu na konferencji prezes NBP powiedział, iż członkowie RPP prosili, aby przekazać, iż są czynniki poprawiające perspektywy inflacji. W bieżącym miesiącu te czynniki znalazły swoje odzwierciedlenie w komunikacie. Rada odnotowała, że „dane z sektora przedsiębiorstw sygnalizują obniżanie się dynamiki płac”, przyznała, że inflacja CPI w 1kw25 była niższa od oczekiwań i oceniła, że w kolejnych kwartałach inflacja „może być niższa niż wcześniej oczekiwano”.

Od przełomu 2024/2025 z banku centralnego płynie bardzo jastrzębi przekaz, podkreślający ryzyka ponownego wzrostu inflacji. Z tego względu brak zmian stóp procentowych w kwietniu nie jest zaskoczeniem. Ostatnie tygodnie przyniosły jednak szereg sygnałów, które poprawiły perspektywy inflacji. Naszym zdaniem powrót inflacji do przedziału dopuszczalnych wahań możliwy jest w 3kw25, a więc rok wcześniej niż pokazała to najnowsza projekcja NBP. Dane od ostatniego posiedzenia sprawiły także, że ton komunikacji NBP zmienił się na nieco mniej restrykcyjny.

Głównie zmiany, jakie poprawiają perspektywy inflacji są następujące. Po pierwsze, aktualizacja koszyka CPI przyniosła rewizję styczniowej inflacji w dół o 0,4pkt. proc. Po drugie, marzec nie przyniósł spodziewanego szczytu inflacji, a zamiast niego obserwujemy „płaskowyż” (w pierwszych trzech miesiącach 2025 inflacja wynosiła 4,9%r/r). Po trzecie, inflacja bazowa jest mniej uporczywa od obaw i spadała w 1kw25. Po czwarte, na początku tego roku wyraźnie wyhamowało tempo wzrostu płac. Po piąte, scenariusz wzrostu cen energii po zniesieniu ceny maksymalnej w 4kw25 jest mało prawdopodobny. Większe prawdopodobieństwa przypisujemy scenariuszowi wyraźnej obniżki taryfy energetycznej po jej aktualizacji przez Urząd Regulacji Energetyki lub scenariuszowi wydłużenia obowiązywania ceny maksymalnej.

Wspomniane czynniki dezinflacyjne powinny znaleźć odzwierciedlenie w lipcowej projekcji NBP i wówczas powinna się w RPP pojawić gotowość do obniżek stóp procentowych. Nie wykluczamy przy tym, że wnioski o obniżkę stóp pojawią się już wcześniej. Gdyby ukonstytuowała się większość za obniżką w lipcu, to stopy mogłyby być obniżone o 25pb. Za bardziej prawdopodobne uważamy opóźnienie startu cyklu łagodzenia polityki pieniężnej do września, ale w takim scenariuszu w pierwszym kroku stopy mogą zostać zredukowane o 50pb. Do końca 2025 widzimy przestrzeń na obniżki stóp o 100pb (redukcja stopy referencyjnej do 4,75%) oraz spodziewamy się, że cykl może się zakończyć w 2026 roku na poziomie 4,25% z uwagi na trwające ożywienie gospodarcze oraz ryzyka inflacyjne w średnim terminie. Głębsze obniżki będą możliwe, jeżeli spadkowi inflacji będzie towarzyszyło dalsze umocnienie kursu, ponieważ to poprawi perspektywy inflacji, ale jednocześnie będzie dodatkowo zacieśniało politykę pieniężną. Już dzisiaj złoty (w ujęciu realnego efektywnego kursu  walutowego) jest najmocniejszy od 2008 roku a łączna restrykcyjność polityki pieniężnej (mierzona realnym kursem i realnymi stopami) jest najwyższa od 15 lat.

Przed obniżkami stóp Rada powinna jednak kontynuować zmianę retoryki, przygotowując rynek na zwrot w polityce pieniężnej. Wypowiedzi członków RPP wskazują, że już dziś większość jest mniej jastrzębio nastawiona niż prezes NBP A. Glapiński.

Zmiany w dzisiejszym komunikacie są znaczące i stanowią one reakcję na dane, które pojawiły się od ostatniego posiedzenia Rady.

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych odbiorcy. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje w różnych jurysdykcjach.

Publikacja oraz zawarte w niej informacje objęte są prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę, w jakimkolwiek celu, bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego S.A. Nie dotyczy to przypadków posługiwania się publikacją z powołaniem na jej źródła.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Nadzór nad działalnością ING Banku Śląskiego S.A. sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa).