Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Tendencje inflacyjne otwierają drzwi do niższych stóp procentowych.

GUS potwierdził szacunek marcowej inflacji na 4,9%r/r. Ceny towarów wzrosły o 4,4%r/r, a usługi podrożały o 6,4%r/r, wobec wzrostów o odpowiednio 4,3%r/r i 6,6%r/r w lutym. Nie zmaterializowały się obawy, że podwyżka akcyzy skokowo podbije inflację w marcu. Wzrost cen w kategorii „napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe” był rozciągnięty w czasie, a podwyższone wzrosty cen w ujęciu MoM obserwowaliśmy od początku roku. Zwraca uwagę umiarkowany wzrost cen w restauracjach i hotelach (0,4%m/m) oraz wyraźny spadek cen w kategorii „rekreacja i kultura” (-2,0%m/m), gdzie wyraźnie potaniały zagraniczne usługi turystyczne (-8,4%m/m) i sprzęt elektroniczny (-1,6%m/m). Szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii była w marcu zbliżona do lutowej (ok. 3,6%r/r).

W kwietniu spodziewamy się spadku inflacji CPI w okolice 4,3%r/r. Wprawdzie ceny żywności mogą podbijać zakupy wielkanocne, jednak wzrost w ujęciu miesięcznym będzie niższy niż w kwietniu 2024, kiedy przywrócono VAT na żywność, co przełoży się na niższą roczną dynamikę cen w tej kategorii. Nadal mamy także do czynienia ze spadkami cen ropy naftowej, co daje szanse na dalszy spadek cen paliw na stacjach. Kolejny wyraźny spadek rocznej inflacji powinniśmy zobaczyć w lipcu (w okolice 3%r/r), kiedy wejdziemy na wyższą bazę na cenach energii po ich częściowym uwolnieniu w połowie 2024.

Szczegółowe dane o CPI za marzec potwierdziły poprawiające się perspektywy inflacji. Marcowy szczyt okazał się niższy od wcześniejszych oczekiwań, a 1kw25 przyniósł stabilizację inflacji poniżej 5%r/r. Co więcej, w trendzie spadkowym znalazła się inflacja bazowa, która znajduje się już obecnie blisko górnej granicy odchyleń od celu NBP. Podtrzymujemy naszą prognozę, że 4kw25 nie przyniesie wzrostu cen energii dla gospodarstw domowych, a planowane przez rząd opóźnienie wejścia w życie zaktualizowanych taryf energetycznych tylko ten scenariusz uwiarygadnia. Nasze prognozy zakładają, że pod koniec roku główny wskaźnik inflacji (CPI) może naleźć się poniżej 3%r/r.

Tendencje inflacyjne wskazują, że istnieje przestrzeń do złagodzenia polityki pieniężnej. W maju Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie dyskutowała o skali dostosowania skali restrykcyjności swojej polityki i nie można wykluczyć, że zakończy się ona decyzją o cięciu stóp o 50pb. Na chwilę obecną nie jest jasne, czy Rada zdecyduje się na skokowe dostosowanie poziomu stóp procentowych w 2-3 krokach, czy może czeka nas cykl obniżek. Przychylamy się bardziej do tego drugiego scenariusza i uważamy, że RPP może w 2025 obniżyć stopy procentowe o 125pb, a  w 2026 o kolejne 75pb, sprowadzając stopę referencyjną do 3,75%.

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych odbiorcy. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje w różnych jurysdykcjach.

Publikacja oraz zawarte w niej informacje objęte są prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę, w jakimkolwiek celu, bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego S.A. Nie dotyczy to przypadków posługiwania się publikacją z powołaniem na jej źródła.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Nadzór nad działalnością ING Banku Śląskiego S.A. sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa).