Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

Spadek inflacji w kwietniu otwiera przestrzeń dla głębszych obniżek stóp NBP na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

Ceny konsumpcyjne wzrosły w kwietniu o 4,2%r/r, po wzroście o 4,9%r/r w marcu. Odczyt było o 0,1 pkt proc. poniżej zarówno naszej prognozy jak i konsensusu rynkowego. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 5,3%r/r, nośniki energii o 13,0%r/r, a ceny paliw były 8,3% niższe niż rok wcześniej. Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się do 3,4-3,5%r/r w kwietniu z 3,6% w marcu.

Spadek inflacji rocznej jest splotem trzech czynników. Najważniejszym jest efekt bazy dla inflacji cen żywności, wynikający z przywrócenia VAT na żywność w kwietniu 2024. Jest to główna przyczyna obniżenia inflacji rocznej dla cen żywności z 6,7% do 5,3% Drugim czynnikiem jest przyspieszenie rocznego tempa spadku cen paliw do 8,3% z 4,7% w marcu, co jest związane z deprecjacją dolara oraz obniżeniem cen ropy na rynkach międzynarodowych. Po trzecie, ograniczeniu inflacji sprzyja spowalniająca dynamika płac i niski popyt, które doprowadzają do stopniowego spadku dynamikę inflacji bazowej.

Za obniżkami stóp NBP przemawiają krajowe dane i otoczenie zewnętrzne. Ścieżka inflacji w Polsce, już na początku roku, przebiega istotnie niżej od marcowej projekcji NBP. Prognozujemy, że w 2poł25, po wygaśnięciu efektu bazy odmrożenia cen energii z lipca 2024 r., inflacja powróci do przedziału dopuszczalnych wahań wokół celu NBP i zbliży się do 3%r/r. W podobnym kierunku przesuwają się oczekiwania rynkowe oraz opinie członków RPP. Dzisiejsze dane stanowią ważny argument w dyskusjach na temat skali obniżek stóp procentowych NBP na posiedzeniu RPP w przyszłym tygodniu. Zagranicą, dane z Eurolandu i USA pokazują, że gospodarka globalna spowalnia. W Eurolandzie ECB zastanawia się jak duży dezinflacyjny wpływ będzie miał zalew chińskim importem.

Spodziewamy się cięcia stóp o 50bp w maju i 125pb w całym roku.

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych odbiorcy. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje w różnych jurysdykcjach.

Publikacja oraz zawarte w niej informacje objęte są prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę, w jakimkolwiek celu, bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego S.A. Nie dotyczy to przypadków posługiwania się publikacją z powołaniem na jej źródła.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Nadzór nad działalnością ING Banku Śląskiego S.A. sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa).