Serwis Ekonomiczny ING

Komentarze bieżące |

RPP zaczyna łagodzić restrykcyjną politykę pieniężną obniżką stóp o 50pb w maju.

Decyzja

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 50pb (stopa referencyjna do 5,25%). Była to pierwsza obniżka stóp od października 2023. Ale także długo wyczekiwana decyzja. Przed dzisiejszą obniżką realna stopa procentowa (ex ante) była najwyższa od początku 2015 i wynosiła 2,4%.

Uzasadnienie

W komunikacie po posiedzeniu Rada uzasadniła dostosowanie poziomu stóp procentowych niższą bieżącą i oczekiwaną inflacją, obniżeniem się tempa wzrostu płac oraz słabszymi danymi o koniunkturze. O tym, że nastąpiło istotne złagodzenie tonu komunikatu świadczy także fakt, iż z komunikatu zniknęła uwaga, że „najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się powyżej celu inflacyjnego NBP”. Podobnie jak my NBP ocenia, że wzrost PKB w 1kw25 był nieco niższy niż w 4kw24.

Forward guidance

Tzw. forward guidance, a więc wskazówki na temat kolejnych decyzji są bardzo ogólne i wskazują, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

Perspektywy stop- spodziewamy się kolejnych obniżek, ale mniej niż wycenia rynek

Do marca 2025 bank centralny utrzymywał jastrzębią retorykę, podkreślając ryzyka w górę dla inflacji, ale w kwietniu prezes NBP A. Glapiński dokonał gołębiego zwrotu, gwałtownie dostosowując komunikację do poprawiających się perspektyw inflacyjnych. Oczekiwany spadek inflacji w najbliższych miesiącach. w warunkach utrzymywania wysokich nominalnych stóp procentowych. spowodował wyraźny wzrost realnej stopy procentowej ex ante (skorygowanej o przyszłą inflację). W oparciu o nasze prognozy inflacyjne na najbliższe 12 miesięcy szacujemy, że stopa realna wzrosła do najwyższego poziomu od 2015 roku.

Widzimy istotną przestrzeń do korekty restrykcyjności polityki pieniężnej w nadchodzących kwartałach. Jeżeli będzie się realizował nasz scenariusz inflacyjny (spadek inflacji w okolice 3%r/r w 2poł25), to Rada może w tym roku obniżyć stopy procentowe o 125pb, a na koniec 2026 stopa referencyjna może spaść do 3,75%. Kluczowa niewiadoma to strategia dostosowania polityki pieniężnej do poprawiających się perspektyw inflacyjnych. Obniżka stóp o 50pb jest zgodna z oczekiwaniami rynku, zakładamy że w czerwcu nastąpi pauza, a RPP powróci do obniżek w lipcu, po zapoznaniu się ze zaktualizowaną projekcją inflacyjną. Spodziewamy się, że kolejne ruchy będą dokonywane w mniejszej skali (25bp) wraz z napływającymi z gospodarki danymi makroekonomicznymi. 

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani dostępnych środków pieniężnych odbiorcy. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności, aby informacje zawarte w treści publikacji były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. ING nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty bezpośrednie, pośrednie lub wtórne powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji. O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora (autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Rozpowszechnianie tej publikacji może być ograniczone przez prawo lub regulacje w różnych jurysdykcjach.

Publikacja oraz zawarte w niej informacje objęte są prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę, w jakimkolwiek celu, bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego S.A. Nie dotyczy to przypadków posługiwania się publikacją z powołaniem na jej źródła.  Wszystkie prawa zastrzeżone. Nadzór nad działalnością ING Banku Śląskiego S.A. sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa).