Komentarze bieżące |
Prezes NBP sygnalizuje pauzę w obniżkach stóp w czerwcu. Kolejne decyzje w lipcu i jesienią.
Uzasadnienie majowej decyzji RPP
Podczas majowej konferencji prasowej Prezes NBP A. Glapiński rozwinął zawarte w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) argumenty, które spowodowały, że pojawiła się przestrzeń do dostosowania polityki pieniężnej.
1. Niższa bieżąca inflacja i lepsze perspektywy inflacyjne:
W 1kw25 inflacja wyniosła 4,9%r/r i była o 0,5pkt. proc. niższa od oczekiwań, do czego przyczyniła się aktualizacja koszyka inflacyjnego przez GUS. Ponadto, pomimo wzrostu cen administrowanych (woda, ścieki, akcyza na papierosy), inflacja bazowa także się obniżyła. W kwietniu inflacja spadła wyraźnie, w dużym stopniu za sprawą podwyżki VAT na żywność w kwietniu 2024. Niższe ceny ropy naftowej na światowych rynkach, osłabienie US$ i silny złoty również poprawiają perspektywy inflacyjne.
2. Osłabienie presji płacowej:
Tempo wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw wyhamowało do 7,7%r/r w marcu i jest wyraźnie niższe niż we wcześniejszych miesiącach, chociaż pozostaje wyższe od wzrostu wydajności.
3. Słabsze dane o koniunkturze:
W 1kw25 koniunktura okazała się nieco słabsza od oczekiwań. Wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej były słabsze od oczekiwań. W efekcie wzrost PKB w 1kw25 będzie nieco niższy niż w 4kw24.
Inflacja i jej perspektywy
W ocenie ekspertów Narodowego Banku Polskiego (NBP) inflacja minęła już swój szczyt. W 3kw25 obniży się w okolice 3,5%r/r tj. będzie 0,5pkt. proc. niższa niż przewidywano w marcowej projekcji. Rada nadal widzi ryzyka inflacyjne ze strony cen energii, oczekiwanej poprawy koniunktury i luźnej polityki fiskalnej. Prezes NBP odnotował, że rząd deklaruje stabilizację cen energii dla gospodarstw domowych w 4kw25. W takim scenariuszu inflacja w 4kw25 może wzrosnąć tylko nieznacznie.
Polityka pieniężna i jej perspektywy
Prezes NBP jednoznacznie stwierdził, że „dostosowanie” polityki pieniężnej nie oznacza automatycznie cyklu obniżek stóp procentowych. Kolejne decyzje RPP będą w swoich decyzja uwzględniać napływające dane i prognozy. Przewodniczący Rady stwierdził, że ewentualna obniżka stóp już na kolejnym posiedzeniu w czerwcu jest wątpliwa. Dodał, że deklaracje członków RPP wskazują, że kolejne decyzje mogą nastąpić przy okazji lipcowej projekcji inflacyjnej, lub dopiero jesienią. Zdaniem Glapińskiego kolejne obniżki będą oznaczały raczej przejście w cykl i ruchy w skali 25pb.
Na czerwcowym posiedzeniu Rada będzie dyskutowała o wysokości stopy rezerwy obowiązkowej i ewentualnym dostosowaniu szerokości korytarza dla stóp procentowych, czyli odchyleniach stopy depozytowej i lombardowej od stopy referencyjnej.
Nasza opinia
Wydźwięk dzisiejszej konferencji wpisał się w nasz scenariusz bazowy dla stóp procentowych i nie widzimy potrzeby jego aktualizacji. Spodziewamy się pauzy w czerwcu i przejścia RPP do cyklu obniżek stóp procentowych w ruchach o 25pb. Naszym zdaniem najbliższa obniżka stóp nastąpi w lipcu, a kolejne we wrześniu i listopadzie. W efekcie na koniec 2025 stopa referencyjna powinna wynosić 4,50%. W 2026 oczekujemy dalszych cięć stóp w skali 75pb, do 3,75% na koniec przyszłego roku. Nasze prognozy inflacyjne są nieco bardziej optymistyczne od oczekiwań NBP, co skłania nas do oczekiwań na kontynuację luzowania polityki pieniężnej przez bank centralny.