Komentarze bieżące |
GUS podniósł szacunek kwietniowej inflacji. Inflacja bazowa nadal w trendzie spadkowym. Niewielkie wyhamowanie wzrostu PKB w 1kw25.
GUS zrewidował w górę szacunek kwietniowej inflacji o 0,1pkt. proc. do 4,3%r/r, co potwierdza istotną dezinflację z 4,9% miesiąc wcześniej. Ceny towarów wzrosły w ubiegłym miesiącu o 3,5%r/r, a ceny usług o 6,3%r/r, wobec odpowiednio 4,4% i 6,4% w marcu. Wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych wyhamował do 5,5%r/r z 6,5%r/r w marcu, ceny paliw do środków transportu spadły o 8,3%r/r, po spadku o 4,7%r/r miesiąc wcześniej. Inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się wg naszych szacunków do ok. 3,4%r/r z 3,6%r/r w marcu.
Skokowy spadek inflacji w kwietniu zawdzięczamy w dużej mierze wzrostowi bazy statystycznej w kategorii „żywność” z uwagi na przywrócenie VAT na produkty żywnościowe w kwietniu 2024. Rysuje się jednak jednocześnie wyraźny trend dezinflacyjny. Wzrost płac spowolnił do jednocyfrowych poziomów, a inflacja bazowa obniża się od początku 2025. Niskie ceny ropy naftowej na światowych rynkach i słabszy US$ sprzyjają spadkom krajowych cen paliw. Kolejny wyraźny spadek rocznego wskaźnika inflacji nastąpi w lipcu, kiedy będziemy porównywali ceny energii do ich podwyższonych poziomów po wycofaniu części tarczy energetycznej w połowie 2024.
Szacujemy, że od lipca inflacja CPI może się kształtować poniżej 3%r/r i nie spodziewamy się jej odbicia w kolejnych kwartałach. W połowie 2026 wzrost cen powinien być spójny z celem inflacyjnym Narodowego Banku Polskiego (NBP) na poziomie 2,5%. Jednocześnie w 1kw25 wzrost PKB spowolnił do 3,2%r/r z 3,4%r/r w 4kw24. Oznacza to, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ma wciąż znaczącą przestrzeń do kontynuacji obniżek stóp procentowych. Spodziewamy się, że kolejne cięcie stóp nastąpi w lipcu, o 25pb. Oczekujemy także kolejnych dwóch obniżek po 25pb we wrześniu i listopadzie. W 2026 Rada będzie kontynuowała łagodzenie polityki pieniężnej, obniżając stopę referencyjną do 3,75%.