Komentarze bieżące |
Rozczarowujący spadek produkcji przemysłowej w czerwcu. Głębsza deflacja cen producenta.
- Produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 0,1%r/r, tj. poniżej naszej prognozy +1,0% i konsensusu +1,6%, po wzroście o 4,0%r/r w maju (po lekkiej rewizji w górę z 3,9%). W ujęciu odsezonowanym produkcja spadła o 0,5%m/m w stosunku do maja. Obserwowana w ostatnich miesiącach koniunktura w sektorze przetwórczym jest stosunkowo słaba, a wahania rocznych dynamik w poszczególnych miesiącach wynikają z efektów statystycznych i różnic w liczbie dni roboczych. W czerwcu br. było tyle samo dni roboczych co rok wcześniej.
- Za spadkiem produkcji w czerwcu w ujęciu r/r stał pogłębiony spadek w grupie „górnictwo i wydobywanie (-8,5%r/r, po -2,1% w maju) oraz spadek w grupie „wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną gaz i wodę” (-6,8%r/r w maju po +1,6% miesiąc wcześniej). Przetwórstwo przemysłowe ostro wyhamowało do +0,4%r/r z +4,3% miesiąc wcześniej, a produkcja w grupie „dostawa wody, gospodarowanie ściekami” zwolniła do +3,4%r/r z 3,7% miesiąc wcześniej. W innym grupowaniu odnotowano spadek w produkcji dóbr związanych z energią, dóbr konsumpcyjnych trwałych i zaopatrzeniowych, ale silny wzrost w produkcji dóbr inwestycyjnych i nieznaczny dóbr konsumpcyjnych nietrwałych.
- W czerwcu produkcja spadła w ujęciu r/r w 18 działach (na 34), natomiast wzrosła w 16 działach. W działach przetwórstwa przemysłowego najgłębsze spadki odnotowano w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (-7,7%r/r), pozostałego sprzętu transportowego (-7,4%) i odzieży (-6,1%). Z drugiej strony, najwyższe wzrosty odnotowano w pozostałej produkcji wyrobów (+15,4%), naprawie i konserwacji maszyn i urządzeń (+13,0%) oraz produkcji pojazdów samochodowych (+5,9%). Silny wzrost także w produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych (+4,3%).
- Istotny, zaskakujący spadek czerwcowego PMI dla Polski sygnalizował słaby odczyt produkcji przemysłowej, który odstawał od odczytów PMI w krajach regionu CEE czy Niemiec. Polskiemu przemysłowi nie pomaga utrzymująca się stagnacja w Niemczech, naszym głównym rynku eksportowym. Sytuacja w krajowym przemyśle pozostaje w zawieszeniu wynikającym z niepewności i decyzji prezydenta D. Trumpa ws. ceł na towary europejskie, która powinna się zakończyć 1 sierpnia. Z jednej strony, firmy europejskie mogą wykorzystać groźbę wyższych ceł i przyśpieszyć realizację zamówień (kolejna fala frontloadingu), co sugerują ostatnie majowe dane z przemysłu strefy euro). Z drugiej jednak, mogą ograniczać moce produkcyjne w związku z trwale utrudnionym dostępem do rynku amerykańskiego. Eksport do USA stanowi około 3% polskiego eksportu, ale ekspozycja na ten rynek dla polskiej wartości dodanej (i reeksport przez inne kraje) jest ponad dwukrotnie wyższa.
- Ceny producentów (PPI) spadły w czerwcu o 1,8%r/r (nieznacznie głębiej niż nasza prognoza i oczekiwania rynkowe -1,7%), po spadku o 1,5%r/r w maju. Deflacja cen producenta wynika z trendu spadkowego cen surowców oraz osłabienia amerykańskiego dolara. Okres deflacji PPI obserwowany od blisko dwóch lat wydłuża się.
- Dane o produkcji przemysłowej i cenach producenta wspierają dalsze łagodzenie polityki pieniężnej NBP.