Komentarze bieżące |
Przejściowo dodatnia roczna dynamika produkcji budowlanej.
- Produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych wzrosła w czerwcu o 2,2%r/r, lekko powyżej naszej prognozy (1,6% r/r) oraz zdecydowanie powyżej konsensusu (-1,2% r/r). Jak podaje GUS, po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja była o 2,1% wyższa niż w analogicznym miesiącu ub. roku oraz o 3,2% wyższa niż w maju br. Dzisiejsze dane wskazują,. że w całym I półroczu br. spadek produkcji budowlano-montażowej wyniósł 0,7% r/r, zaś dla II kwartału dynamika ukształtowała się na poziomie -1,5% r/r. Wskazuje to, że obecnie aktywność w sektorze budowlanym ogranicza, aniżeli stymuluje rozwój całej gospodarki.
- Czerwcowa dynamika r/r była widocznie lepsza niż w maju (-2,9% r/r), ale wynikało przede wszystkim z bardzo niskiej bazy odniesienia, aniżeli z trwałego ożywienia aktywności w sektorze budowlanym. Uwzględniając fakt, że w czerwcu 2024 r. dynamika produkcji budowlano montażowej ukształtowała się na bardzo niskim poziomie (-9,0% r/r), dzisiejsze dane wskazują na poziom produkcji o ok. 7% niższy niż w czerwcu 2023 r. Z tego powodu szacujemy, że dzisiejsza, dodatnia dynamika roczna produkcji budowlano-montażowej, jest raczej jednorazowym wydarzeniem, aniżeli sygnałem trwałego ożywienia w sektorze.
- W podziale na składowe, dane GUS ukazują dodatnią dynamikę w budowie budynków (8,0%r/r), co stanowi bardzo dużą poprawę względem maja (spadek o 9,0% r/r). Na te dane należy jednak spojrzeć w kontekście bardzo dużego efektu bazy, tj. niskiego poziomu aktywności w tym segmencie sektora w czerwcu 2024 r. (spadek o 17,9% r/r). W naszej ocenie, pomimo dzisiejszych danych, koniunktura w „mieszkaniówce” pozostaje osłabiona. Wskazują na to informacje nt. liczby rozpoczętych budów oraz mieszkań oddanych do użytku (spadki r/r), jak również nadpodaż mieszkań prowadząca do wyhamowania dynamiki cen nieruchomości. Z kolei stopniowo rosnące wartości nowo-udzielonych kredytów hipotecznych oraz obniżki stóp procentowych NBP (dokonane i oczekiwane) pozwalają na lekką dawkę optymizmu, że w średnim horyzoncie nastąpi ożywienie w segmencie rynku nieruchomości mieszkaniowych.
- W przypadku produkcji w budowie obiektów infrastrukturalnych, dynamika roczna była ujemna (spadek o 11,0% r/r), co stanowi wyraźne pogorszenie względem maja (-1,4% r/r). Dane te odzwierciedlają niski poziom realnego wykorzystania środków z KPO, które są ważnym źródłem finansowania inwestycji infrastrukturalnych i tych związanych z transformacją energetyczną. Spodziewamy się, że ożywienie w publicznych inwestycjach infrastrukturalnych będzie bardziej wyraziste dopiero w 2026, wraz z przyspieszeniem wykorzystania KPO. Z kolei w kategorii roboty budowlano-specjalistyczne dynamika wyniosła 7,6% r/r, czyli nastąpiła poprawa względem poprzedniego miesiąca (2,6% r/r).