Komentarze bieżące |
Wyraźnie słabsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu, ale w 2kw25 konsumpcja wciąż mocniejsza niż w 1kw25.
Sprzedaż detaliczna towarów wzrosła w czerwcu realnie o 2,2%r/r (ING: 4,8%; konsensus: 4,1%), po wzroście o 4,4%r/r w maju. Dane skorygowane o wpływ czynników sezonowych wskazują na wzrost o 0,7%m/m. Wyraźnie wyhamowało roczne tempo wzrostu sprzedaży aut i części (do 7,7%r/r z 15,7%r/r w maju) oraz mebli, RTV i AGD (odpowiednio do 10,2%r/r z 18,9%r/r). Spadek odnotowano w sprzedaży żywności (1,0%r/r).
Wydźwięk czerwcowych danych o sprzedaży towarów jest mieszany. Z jednej strony, wyraźnie wyhamowały roczne dynamiki w kluczowych kategoriach dóbr trwałego użytku (auta, meble, RTV i AGD), i to przy wyraźnej poprawie wskaźników bieżącej i przyszłej ufności konsumenckiej w czerwcu. Z drugiej, solidny wzrost odnotowano w przypadku sprzedaży paliw. Czerwiec tego roku miał dodatkowy „długi weekend” z uwagi na Boże Ciało, które w 2024 świętowano w maju. Mogło to spowodować przesunięcia w strukturze konsumpcji, które negatywnie odbiły się na danych o sprzedaży towarów, chociaż niekoniecznie muszą być negatywnym sygnałem dla konsumpcji. Sugerowany przez sprzedaż paliw wzrost wyjazdów mógł przesunąć popyt konsumpcyjny z towarów (żywność, dobra trwałe) na usługi (zakwaterowanie i gastronomia), które nie są raportowane w danych o sprzedaży detalicznej.
Pomimo słabszych danych za czerwiec oraz spowolnienia wzrostu realnych dochodów do dyspozycji względem 2024, obraz tegorocznej konsumpcji rysuje się pozytywnie. Gospodarstwa domowe dysponują buforami oszczędności z 2024, kiedy wzrost wydatków był wyraźnie niższy od wzrostu dochodów. Spożycie gospodarstw domowych pozostaje głównym motorem napędowym wzrostu gospodarczego. Szacujemy, że w 2kw25 sprzedaż detaliczna wzrosła o ok. 3,5%r/r, wobec 1,6%r/r w 1kw25 m.in. z uwagi na przesunięcie wydatków związanych ze świętami wielkanocnymi z 1kw25 na 2kw25 względem roku ubiegłego. Prognozujemy, że w 2kw25 wzrost spożycia indywidualnego gospodarstw domowych przyspieszył w okolice 4,0%r/r z 2,5%r/r w 1kw25. W efekcie wzrost PKB wyniósł 3,5%r/r, wobec 3,2%r/r w 1kw25.