Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik ING: Rynek czeka na wyniki rozmów handlowych USA z partnerami. Prezes NBP sugeruje stabilizację stóp w czerwcu.

Dziennik | 09 maja 2025

Amerykański prezydent D. Trump zapowiedział, że w najbliższy weekend spodziewa się poważnych negocjacji handlowych między USA a Chinami i nie wykluczył rozmowy z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Dodał, że cła na chińskie towary nie mogą przekroczyć 145%, a więc obecnie mogą już tylko spadać.

Prezes NBP sygnalizuje pauzę w obniżkach stóp w czerwcu. Kolejne decyzje w lipcu i jesienią.

Komentarze bieżące | 08 maja 2025

Podczas majowej konferencji prasowej Prezes NBP A. Glapiński rozwinął zawarte w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) argumenty, które spowodowały, że pojawiła się przestrzeń do dostosowania polityki pieniężnej.

RPP zaczyna łagodzić restrykcyjną politykę pieniężną obniżką stóp o 50pb w maju.

Komentarze bieżące | 07 maja 2025

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 50pb (stopa referencyjna do 5,25%).


Znaczący wzrost inflacji CPI we wrześniu. Inflacja bazowa pozostaje wciąż uciążliwie wysoka. Polska ma zaległości w walce z inflacją. Obniżki NBP nastąpią później niż zagranicą.

Komentarze bieżące | Inflacja CPI wzrosła we wrześniu do 4,9%r/r z 4,3%r/r w sierpniu. W porównaniu do sierpnia ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1%, w tym żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 0,2%m/m, ceny paliw spadły o 3,4%m/m, a ceny nośników energii wzrosły nieznacznie (0,2%m/m). Szacujemy, że wyraźnie rosły ceny w kategoriach bazowych, w tym ceny w edukacji.

Polska produkcja przemysłowa pod presją słabego popytu zewnętrznego. Mocna krajowa konsumpcja nie jest w stanie podtrzymać wzrostu przemysłu przy słabym eksporcie. Niemiecka gospodarka pozostanie w stagnacji, ale liczymy, że w 2025 roku „odpali” drugi krajowy motor wzrostu tj. inwestycje. Koniunktura w Polsce wygląda słabo historycznie, ale i tak pozostaniemy liderem wzrosty w UE.

Komentarze bieżące | Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 1,5%r/r, po wzroście o 5,2%r/r w lipcu (po rewizji).