Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik ING: Słabe dane z niemieckiego przemysłu. Po wczorajszej decyzji RPP w sprawie stóp, dziś konferencja prezesa NBP.

Dziennik | 07 czerwca 2023

W kwietniu produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła o 0,3% m/m po silnym spadku w marcu (-2,1%).

Dziennik ING: Mieszane dane o koniunkturze w usługach w USA. Maj kolejnym miesiącem bez zmian stóp NBP, ale możliwe złagodzenie retoryki.

Dziennik | 06 czerwca 2023

Wczorajsze dane o koniunkturze w usługach okazały się sprzeczne. Indeks ISM w usługach obniżył się do 50,3pkt. w maju z 51,9pkt. w kwietniu, poniżej konsensusu 51,8 pkt.

Tygodnik ING: Raczej spokojny tydzień na rynkach. RPP nie zmieni stóp, ale może złagodzić retorykę.

Tygodnik | 05 czerwca 2023

W związku ze świętem w Polsce decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) poznamy już we wtorek, a biuro prasowe banku centralnego zapowiedziało, że comiesięczne wystąpienie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) A. Glapińskiego będzie miało miejsce w środę.

Dziennik ING: Niejednoznaczne dane z rynku pracy w USA, rynki finansowe coraz bliżej oczekiwań kolejnej podwyżki Fed. W kraju decyzja RPP i raczej złagodzenie języka.

Dziennik | 05 czerwca 2023

Według raportu payrolls, w maju powstało aż 339tys. nowych miejsc pracy w gospodarce amerykańskiej poza rolnictwem, wyraźnie powyżej konsensusu 195tys. i po 294tys. w kwietniu (korekta w górę z 253tys.).


Dziennik ING: Coraz większy rozziew między PMI w przemyśle i usługach w Europie i USA. Kwiecień przyniósł dalszy spadek sprzedaży detalicznej w Polsce.

Dziennik | Wstępne odczyty majowych indeksów PMI wskazują na pogłębiającą się dekoniunkturę w przemyśle (wyjątkiem Francja, ale przy niskim poziomie) oraz dobrą koniunkturę w usługach (znów z wyjątkiem Francja, przy wysokim poziomie wskaźnika). Odczyty dla przemysłu utrzymują się wyraźnie poniżej 50pkt, natomiast dla usług kształtują się około 55pkt. lub powyżej (dla Niemiec 57,8pkt.), z wyjątkiem Francji (52,8pkt.).