Serwis Ekonomiczny ING

Dziennik ING: EBC deklaruje dalsze podwyżki stóp. Spadek akcji kredytowej w sektorze detalicznym w Polsce.

Dziennik | 25 listopada 2022

Zgodnie z protokołem z posiedzenia EBC w końcu października, podwyżki stóp EBC będą dalej podnoszone, aż do poziomu umożliwiającego osiągnięcie średniookresowego celu inflacyjnego 2%.

Dziennik ING: Słabsze PMI w USA i Europie. Fed będzie zacieśniał wolniej. Sprzedaż detaliczna potwierdza słabnięcie koniunktury w Polsce.

Dziennik | 24 listopada 2022

Wstępne odczyty wskaźników PMI za listopad wyraźnie poniżej granicy 50pkt. potwierdzają dekoniunkturę po obu stronach Atlantyku zarówno w przemyśle jak i usługach. W kontekście kryzysu energetycznego i napięć w globalnych łańcuchach dostaw, analitycy – szczególnie w Europie – spodziewali się nawet gorszych odczytów.

Dziennik ING: Dziś słabe PMI z Europy i USA. W Polsce dziś dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej.

Dziennik | 23 listopada 2022

Dziś poznamy wstępne wskaźniki PMI za listopad (możliwe, że recesja będzie widoczna indeksach dla przemysłu i usług w Europie z odczytami wyraźnie poniżej 50pkt., szczególnie w przemyśle)

Dziennik ING: Fed i ECB chcą zapobiec umocnieniu rynków długu, pomimo pierwszych sygnałów spowolnienia inflacji na świecie. Październikowe dane z Polski pokażą, że wejście w spowolnienie jest łagodne.

Dziennik | 22 listopada 2022

Dziś GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej i inflacji PPI w październiku. Prognozujemy, że produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w ubiegłym miesiącu o 8,8%r/r, po wzroście o 9,8%r/r we wrześniu.


Dziennik ING: Bez „czerwonej fali” w wyborach uzupełniających w USA. Dziś RPP może podnieść stopy procentowe. Poznamy też zręby listopadowej projekcji NBP.

Dziennik | Wydarzeniem dnia na krajowym rynku będzie dziś decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Pomimo wniosku 3 członków RPP o zwołanie dwudniowego posiedzenia, będzie ono ponownie jednodniowe. Agenda Rady jest napięta. Składa się na nią (1) opinia do projektu budżetu państwa na 2023, (2) analiza najnowszej projekcji makroekonomicznej, (3) zmiany w regulaminie RPP oraz oczywiście (4) decyzja w sprawie stóp procentowych NBP.

Dziennik ING: Państwo ukraińskie przejmuje strategiczne przedsiębiorstwa na czas wojny. Polskie spółki energetyczne mają zrekompensować wzrost stawek VAT.

Dziennik | Premier M. Morawiecki zapowiedział, że rząd będzie dążył do utrzymania obniżki VAT na żywność, natomiast wszystkie pozostałe (m.in. gaz, energia elektryczna, paliwa) mają zostać przywrócone do wyjściowych poziomów. Rząd zakłada, że presja na wzrost cen będzie amortyzowana innymi mechanizmami, a buforem mają być m.in. spółki energetyczne.

Dziennik ING: Słabsza koniunktura w Chinach i rosnąca inflacja w Niemczech. W kraju dziś wstępny szacunek październikowej inflacji CPI. W środę kolejna podwyżka stóp Fed.

Dziennik | Wskaźnik PMI w chińskim przemyśle obniżył się w październiku do 49,2pkt. z 50,1pkt. we wrześniu (konsensus: 49,8pkt.). Analogiczny wskaźnik dla usług spadł do 49,8pkt. z odpowiednio 50,6pkt. (oczekiwano 50,1pkt.). Oba wskaźniki znalazły się tym samym poniżej granicy 50pkt., wskazując na spadek aktywności w chińskiej gospodarce.

Dziennik ING: EBC kontynuuje podwyżki, ale jednak łagodzi ton. Dziś aktualizacja polskiego ratingu przez Moody’s.

Dziennik | Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Rada Prezesów podniosłą stopy procentowe EBC o 75pb, podobnie jak na wrześniowym posiedzeniu, w tym stopę operacji refinansujących do 2%. W komunikacie po posiedzeniu stwierdzono, że Rada osiągnęła duży postęp w odchodzeniu od łagodnej polityki pieniężnej i będzie dalej podnosić stopy aby inflacja wróciła do celu inflacyjnego 2% w średnim okresie. Dalsze decyzje będą zapadać jednak z posiedzenia na posiedzenie.

Dziennik ING: Bank Kanady łagodzi nastawienie, rynki szukają analogi do Fed, dolar traci. Dzisiaj podwyżka EBC o 75pb.

Dziennik | Dziś spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp procentowych EBC o 75pb. Jastrzębie skrzydło Rady Prezesów przekonało pozostałych członków o konieczności ponownej istotnej podwyżki stóp. Inaczej niż przed posiedzeniami EBC w lipcu i wrześniu, nie było żadnych publicznych dyskusji na temat skali podwyżki. Wzrost stóp o 75pb jest już w cenach, ale duże implikacje może mieć formalne rozpoczęcie dyskusji o usunięciu nadmiaru płynności i docelowej stopie EBC.