Serwis Ekonomiczny ING

Stopy procentowe NBP w dół. Kolejna decyzja RPP dopiero we wrześniu.

Komentarze bieżące | 02 lipca 2025

Wbrew oczekiwaniom, ale i narracji z czerwcowej konferencji prasowej oraz wypowiedziom członków Rada Polityki Pieniężnej (RPP), obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego (NBP) o 25pb. Stopa referencyjna wynosi zatem 5,00%.

Dziennik ING: Inflacja w strefie euro w celu EBC. Dziś RPP (raczej) nie zmieni stóp procentowych NBP.

Dziennik | 02 lipca 2025

Kwota wolna na każdego członka rodziny oznaczałby ubytek PIT o PLN18,5mld w 2026 roku. Z analizy resortu wynika, że aż 57,8% korzyści trafiłoby do rodziców z grupy 10% najlepiej zarabiających podatników, podczas gdy tylko około 4,5% do rodziców z dolnej połowy rozkładu dochodów.

Dziennik ING: Inflacja w Niemczech lekko poniżej oczekiwań, a w Polsce – powyżej. Załamanie krajowej koniunktury w przemyśle wg PMI w czerwcu.

Dziennik | 01 lipca 2025

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 44,8pkt. wobec 47,1pkt. w maju.

Wzrost inflacji CPI w czerwcu, przed oczekiwanym spadkiem w pobliże celu NBP w lipcu. Czekamy na lipcową projekcję inflacji NBP.

Komentarze bieżące | 30 czerwca 2025

Według wstępnego szacunku inflacja CPI w czerwcu wzrosła do 4,1%r/r (ING: 4,0%; konsensus: 4,0%) z 4,0% r/r w maju.


NBP nie wykazuje chęci do szybkiego kontynuowania obniżek stóp procentowych, bo „wzmocniły się fundamentalne czynniki mogące zwiększać inflacje w długim okresie.”

Komentarze bieżące | Wśród głównym ryzyk NBP wymienia przyspieszenie PKB, m.in. pod wpływem ożywienia popytu konsumpcyjnego, wyższy wzrost płac oraz trwającą ekspansję fiskalną i niepewność co do cen energii elektrycznej w 4kw25. NBP nie podziela także naszych prognoz wskazujących, że inflacja może spaść poniżej celu w 2poł25 i wynieść 2,3%r/r w lipcu.

Stopy NBP bez zmian. Komunikat RPP bez większych zmian, choć miesiąc temu uzasadniał obniżkę o 50pb.

Komentarze bieżące | Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego (NBP) bez zmian (stopa referencyjna nadal wynosi 5,25%). Oprócz aktualizacji wskaźników makroekonomicznych w kraju i za granicą, komunikat czerwcowy nie różni się od komunikatu majowego, który był uzasadnieniem do obniżki stóp o 50pb. RPP nie wspomniała o dezinflacyjnym efekcie wynikającym z obniżenia taryfy gazowej przez URE od lipca, która obniża ścieżkę inflacji o 0,2-0,3pp i sugeruje powrót inflacji blisko celu NBP już w lipcu.